Domagaj się od swojego eurodeputowanego, aby sprzeciwił się cenzurze Internetu

Komisja Europejska zaproponowała najprawdopodobniej najgorsze na świecie prawo autorskie.[1], które nadaje dużym wydawcom nowe bezprecedensowe uprawnienie zwane „podatkiem od linków” (ang. Link Tax) oraz nakłada wymóg instalowania na nowych witrynach oprogramowania automatycznie monitorującego i blokującego treści użytkowników[2][3].

Europosłowie będą wkrótce debatować nad tym ekstremalnym planem cenzury Internetu i mogą go powstrzymać.[4] Muszą jednak usłyszeć opinię swoich wyborców o konieczności ochrony otwartej sieci.

Przy pomocy poniższego narzędzia można domagać się od swojego eurodeposław, aby partia, którą reprezentuje, zabrała głos w tej sprawie i powstrzymała wprowadzenie przepisów narzucających podatek od linków oraz cenzurę polegającą na filtrowaniu treści.

Aby znaleźć odpowiedni okręg wyborczy, skorzystaj z tego źródła informacji

Na czym ma polegać podatek od linków?

Proponowany podatek od linków ma polegać na zastosowaniu nowego prawa autorskiego do wycinków tekstu automatycznie dołączanych do linków odsyłających do treści informacyjnych.[5] Pociągnie to za sobą opłaty licencyjne i umowy, na które nie będzie stać witryn udostępniających treści informacyjne.

Wyobraź sobie, że Twoje ulubione strony internetowe zostaną pozbawione linków lub zmuszone do zaprzestania działalności z powodu wysokich opłat za hiperłącza. Jeżeli dojdzie do znacznego ograniczenia możliwości udostępniania treści, Internet w swojej obecnej formie przestanie istnieć.

Podatek od linków zdusi również innowacyjność i wzmocni dominację podmiotów o ugruntowanej pozycji rynkowej. Na opłaty stać będzie tylko duże strony internetowe, tak więc linki będą prowadzić wyłącznie do głównych stron informacyjnych.

Na czym ma polegać filtrowanie treści?

Komisja Europejska domaga się również od firm stworzenia nowych kosztownych technologii do monitorowania i filtrowania treści użytkowników[6].

Oznacza to, że wszystkie serwisy umożliwiające użytkownikom publikowanie plików będą musiały wdrożyć drogie oprogramowanie, które będzie automatycznie wyszukiwać treści naruszających prawa autorskie.

Co więcej, programy te (zwane robotami lub botami) nie będą w stanie pojąć parodii, dozwolonego użytku ani innych wyjątków od prawa autorskiego ze względu na interes publiczny[7].

Oznacza to, że tworzone przez użytkowników pliki mogą zostać usunięte bez żadnego uzasadnienia – wyobraź sobie, że Twoje filmy, posty lub twórczość artystyczna zostaną usunięte natychmiast po publikacji z powodu zastosowania nieobiektywnego algorytmu.

Jak powstrzymać wdrożenie tych fatalnych nowych przepisów?

Pomimo sprzeciwu ponad 120 tys. użytkowników internetu oraz licznych grup ochrony społeczeństwa obywatelskiego Komisja Europejska zadecydowała o forsowaniu tego złego planu.

Teraz jednak propozycja dotarła do Parlamentu Europejskiego i mamy realną szansę na jego powstrzymanie. To, że europosłowie posłuchają opinii wyborców ze swojego okręgu wyborczego jest znacznie większe niż to, że posłuchają jej członkowie Komisji nie pochodzący z wyborów demokratycznych.

Wyślij e-maila do swojego europosław przy pomocy powyższego narzędzia, aby domagać się odrzucenia podatku od linków oraz uciążliwego filtrowania treści internetowych. (Napisaliśmy przykładową wiadomość, aby pomóc użytkownikom, ale petycja napisana własnymi słowami będzie mieć znacznie większą siłę oddziaływania)

Gospodarzem akcji jest:

[1] Komisja Europejska formalnie zgłasza proponowany podatek od linków do Parlamentu Europejskiego w ramach nowej Dyrektywy o prawie autorskim. Źródło: OpenMedia

[2] Bohaterowie ochrony linków. Źródło: OpenMedia

[3] Mind the ‘value gap’: how the EU Commission is working to reframe its Link Tax and other copyright reforms [Różnica wartości – jak Komisja Europejska próbuje przeformułować podatek od linków i inne reformy prawa autorskiego] Źródło: OpenMedia

[4] Despite denials, copyright reform plans by European Commission are an attack on the freedom to link [Pomimo zapewnień Komisji Europejskiej plan modernizacji prawa autorskiego jest zamachem na wolność umieszczania linków] – autor: Julia Reda

[5] What the heck is ancillary copyright and why do we call it the Link Tax? [Pokrewne prawo autorskie – co to jest i dlaczego nazywamy je podatkiem od linków] Źródło: OpenMedia

[6] WYŁĄCZNIE W SUPER KAT: Projekt Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Źródło: IPKat

[7] EC Failed to #FixCopyright: Stop ‘RoboCopyright’ and Ancillary Copyright & Start to Focus on Users and Creators [WE nie naprawiła prawa autorskiego – powstrzymajmy automatyczne prawo autorskie i pokrewne oraz skupmy się na użytkownikach i twórcach]; autor: Copyright for Creativity

[8] Często zadawane pytania dotyczące podatku od linków. Źródło: OpenMedia

[9] Leaked European Commission Copyright Plans Ignore the Public Interest [Plany prawa autorskiego Unii Europejskiej ujawnione w wyniku wycieku ignorują interes publiczny]; autor: Creative Commons

 

Jeśli jeszcze nie podjąłeś działań – kliknij tutaj!

 

 

 

Press: Ruth Coustick-Deal | Phone: 1 (888) 441-2640, ext. 0 | Ruth@openmedia.org